pecet
004-premium-banner-01.jpg

Laparoskopická resekce (zúžení) žaludku

Nejprve musí anesteziolog zavést do žaludku tlustou žaludeční sondu. Poté začíná separace žaludku a okolní tkáně většího omenta ve spodní části žaludku asi 6-7 cm orálně od pyloru na straně většího zakřivení. Otevření retrogastrického prostoru, tzv. omentální burza, umožňuje buď další skeletizaci celého levého okraje žaludku na straně většího zakřivení, nebo sešívání žaludeční stěny od spodní části žaludku. Rozdělení žaludku se provádí sériovým nastřelováním speciálních sešívacích kazet laparoskopického stapleru. Dvě řady trojitých drobných železných svorek uzavřou žaludek a přeříznou jej mezi oběma liniemi bez vylití žaludečního obsahu, bez krvácení a bez bakteriální kontaminace peritoneální dutiny. Nakonec je z břišní dutiny pomocí 4–5cm řezu vytažena hlavní část žaludku. Na jeden až dva dny po operaci je obvykle ponechán drén – k evakuaci případného výtoku z operované oblasti.

Rukávovitá resekce žaludku, jinak též tubulizace žaludku, případně zúžení žaludku či sleeve resekce rukávu je obdobně jako gastrická bandáž čistě restriktivní operace. Žaludek je vertikálně proříznut a ze žaludečního rezervoáru je zkonstruována trubice, jež snižuje jeho kapacitu asi o 60 %. V těle nezůstává žádný cizí materiál kromě svorek a je odstraněna velká část žaludku, zejména místo produkce hormonu ghrelinu, zodpovědného za pocity hladu. Hubnutí je rychlé zejména během prvních měsíců a obvykle trvá až dva roky. Nicméně, možnost dalších úprav či prodloužení omezujícího účinku zde není.  Dlouhodobé výsledky (5 a více let) nejsou prozatím známy – jedná se o nedávno vyvinutou chirurgickou techniku.Operace probíhá na operačním sále v plné anestezii a trvá 1 až 2 hodiny.  Za přesně definovaných standardizovaných podmínek je břišní dutina naplněna oxidem uhličitým, což umožní zavést přes břišní stěnu endoskopickou kameru a několika speciálních dlouhých chirurgických nástrojů.  S jejich pomocí je uvolněn okraj žaludku. Tento okraj se pak po celé délce odřízne staplerem a sešije titanovými sponami tak, aby vznikl zmenšený, rukávu podobný a nově upravený žaludek o menším objemu. Jakékoli fixační materiály zavedené do vašeho těla během operace v něm zůstanou po celý život. Po operaci zpravidla ponecháváme na dva až tři dny zavedený břišní drén.

Jak to probíhá po operaci?

První pooperační den se pacient může posadit, vstát a s pomocí chodit kolem lůžka. Je povolené přijímat pouze omezené množství tekutin (žádné jídlo). Celková doba hospitalizace obvykle nepřesahuje čtyři dny. Pooperační bolesti jsou většinou nevýrazné a vzhledem k podávaným lékům pacient nemusí pociťovat vůbec žádnou bolest.

Jaké mohou nastat komplikace?

U laparoskopické resekce žaludku se komplikace prakticky nevyskytují. Nicméně, tak jako u každé jiné operace mohou nastat. Mohou zahrnovat krvácení do břišní stěny, průnik stopového množství žaludečních šťáv v důsledku nedokonalého utěsnění sešité žaludeční stěny, poranění orgánů břišní dutiny, infekci, zhoršené hojení lézí, žilní trombózu a plicní embolii, alergickou reakci nebo jakoukoli jinou komplikaci u operaci probíhající v celkové anestezii. Pacienti předem podepisují informovaný souhlas, v němž pro takovýto případ explicitně souhlasí s převozem do klasické či specializované nemocnice, případně s podáním transfuze krve či plazmy, je-li to nutné.

Lze riziko komplikací zmírnit?

Předem je provedena řada vyšetření tak, aby operace a rekonvalescence proběhly bez komplikací. Během hospitalizace jsou podávána antibiotika, léky tlumící stresové vředy, analgetika tlumící bolest a heparin zabraňující trombóze a embolii. Statisticky významně nižší výskyt komplikací a kratší pooperační rekonvalescence byl pozorován u pacientů, kteří před operací redukovali svoji hmotnost. Všem pacientům proto doporučujeme před operací snížit váhu minimálně o 5 kg, respektive držet 2 až 3 týdny před operací přísnou nízkotučnou dietu do 4 000 KJ. Taková dieta by měla zahrnovat zvýšený podíl bílkovin ( 40-50 %) a výrazně snížený podíl sacharidů (30 %). Jsou-li vynechány sacharidy, zásobuje se tělo z jater. Jejich velikost se redukuje, což následně chirurgům usnadní přístup k žaludeční stěně. Aby nedošlo ke ztrátě svalové hmoty, musí být strava bohatá na bílkoviny. Nesmí být snížen příjem tekutin, minerálů a vitamínů. Jedná se o specifickou metodu, jak má pacient přispět k bezpečnému provedení bariatrické operace.

Jaký je pooperační režim?

Zpravidla čtyři dny po operaci je pacient z kliniky propuštěn. S sebou dostává doporučené dietní schéma, zahrnující malé porce tekuté stravy přibližně pětkrát denně.  U pacientů s diabetem, kterým byly podávány léky proti vysoké hladině cukru v krvi, dochází většinou k poklesu glykémie na standardní úroveň, a proto musí další léčbu konzultovat s diabetologem. Inzulínová léčba diabetu vyžaduje také úpravu dávek po resekci žaludku. Vysoký krevní tlak většinou okamžitou úpravu léčby nevyžaduje. Do dvou týdnů po resekci žaludku by měl být o Vašem zdravotním stavu informován Váš praktický lékař, diabetolog a internista se specializací na léčbu obezity. Stehy budou odstraněny za 7 až 14 dní po operaci. Pacient by byl podstoupit celkové vyšetření každé 3 měsíce v prvním roce po operaci a každých 6 měsíců v letech následujících. Každý pacient obdrží vícejazyčnou kartičku s vysvětlením operace pro případ akutních potíží či komplikací.


Máte-li jakékoli další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Chcete-li vědět, zda jste vhodným kandidátem pro tento zákrok, vyplňte prosím náš lékařský dotazník. Po jeho obdržení Vám budeme schopni navrhnout nejvhodnější postup za nejvýhodnější cenu a termín operace.

Děkujeme za spolupráci

Váš SurGal Clinic tým